*Efsun Güztoklusu

 

Geçenlerde futboldan iyi anlayan bir dostum ile görüşürken birdenbire ‘’Messi’nin oynadığı futboldan pek hazzetmem ‘’ dedi. Oysa golleri sıralayan, güncel bir deyim ile forma sattıran, birçok kez altın gol ödülü alan bir futbolcu. Barcelona’nın her maçında spikerler en fazla onun ismini zikrederler.

Dostumun görüşüne fazlasıyla katılıyorum. Endüstriyel futbol bazı starlar yaratıp öyle bir algı yaratıyor ki; en iyi futbolcu denince akla Messi gelsin, Ronaldo gelsin. Gösterişli olsun, reklamlara çıksın. İniesta’ya baktığımızda ise gol atmaktan çok asist yapmayı yeğleyen, gol attığı zaman ise çok kritik galibiyetler getiren, Ali Ece’nin deyimiyle aklınıza bir pizzacı da garson zannedip pizza   ısmarlayacağınız  bir kişi gelebilir tabii mütevaziliği acısından söylüyor. Yanlış anlaşılmasın.

Oysa onun iyi oynamak  kazanmak dışında da bir derdi var.

“Oynadığımız takımdan da, formasını giydiğimiz ülkeden de önemli bir şey var. İyi bir insan olmak.” En nefret ettiği unsur adaletsizlik en önem verdiği unsur ise vefa. Barça’nın altyapı merkezi  La Masia’da yitip giden birçok arkadaşını hala anıyor, keza 2009’da vefat eden çocukluk arkadaşı  Espanyol takım kaptanı Dani Jarque’ye İspanyollara Dünya Kupası kazandıran attığı golü ithaf edişi gibi… (“Dani Jarque: Siempre con nosotros –Dani Jarque: Her zaman bizimlesin.”)

Kısacası o da çok iyi bir futbolcu hatta Sir Ferguson’ın Messi’den bile büyük oyuncu dediği bir oyuncu ama ondan akılda kalanlar ne Chelsea’ye yaptığı hat-trick ne de Barça’nın ömür boyu mukavele imzaladığı tek oyuncu oluşu. Ama futbolun acımasız gerçekleri de var tabii bu sezon sonu ’kendi isteği ‘ ile Barça’dan ve ona çok yakışan kaptanlığından ayrılışı gibi. Barça’nın Roma’ya son yenilişinde ki üzüntülü ifadesi bu ayrılığın bir işaretiymiş de haberimiz yokmuş…

Büyük olasılıkla ekürisi Xavi’nin futbol oynadığı Çin’deki takımlardan birisine gidecek. Barça’nın futbolda paslaşma rüzgarları estirdiği Xavi İniesta, Messi dönemi maalesef kapanıyor. Her güzel şeyin bir sonu var.

İniesta, futbol dışında ailecek bağcılık ile uğraşıyor, doğup büyüdüğü köyün orkestrası ile ilgileniyor, sınır tanımaz doktorlara desteği de çabası…

O hep aklımızda Barça’dan en nefret edilen Espanyol taraftarından bile alkış alan Bağış Erten‘in deyimiyle Albaceteli La Manca’lı  Sancho Panzo olarak akılda kalacak.

Kaynak:  Bağış Erten 7.1.2011 Radikal Makalesi

“Cennette Bir Yıl” Butik Yayıncılık